GGD informeert omwonenden wietproef teler CanAdelaar over gezondheidseffecten van geur

GGD Rotterdam-Rijnmond schrijft in een brief aan omwonenden dat er geen directe schadelijke gezondheidseffecten worden verwacht door het inademen van geurstoffen die vrijkomen bij wietproef teler CanAdelaar.

0
CanAdelaar wietexperiment teler Hellevoetsluis
- Advertenties - Cannabis zaden kopen voor 2025! Ontdek de beste selectie bij SuzySeeds – gefeminiseerd, autoflowering & meer. Snelle levering

De GGD Rotterdam-Rijnmond heeft door middel van een brief (PDF), waarop we op werden geattendeerd door onze collega’s van Soft Secrets, omwonenden geïnformeerd over de gezondheidseffecten van de geurstoffen die vrijkomen bij wietexperiment teler CanAdelaar in Hellevoetsluis. De stoffen, in de industrie wel bekend als terpenen, zijn bij lage concentraties al ruikbaar, maar volgens de GGD worden er geen directe schadelijke gezondheidseffecten verwacht door het inademen ervan.

De GGD baseert deze inschatting op literatuuronderzoek en locatiebezoeken in samenwerking met milieudienst DCMR. Omdat er geen gezondheidskundige grenswaarden voor terpenen beschikbaar zijn en er geen metingen zijn uitgevoerd, is een exacte risicoberekening niet mogelijk. Desondanks stelt de GGD dat het risico op schadelijkheid voor omwonenden klein is, mede vanwege verdunning van stoffen in de buitenlucht.

Schimmels en gebruik van zwavel bij de teler

In reactie op vragen over mogelijke blootstelling aan schimmels meldt de GGD dat hoge concentraties schimmelsporen tijdelijke luchtwegirritatie kunnen veroorzaken, vooral bij mensen met een allergie of verzwakt immuunsysteem. De kans op klachten door schimmelblootstelling rondom de teler wordt echter als klein ingeschat.

Daarnaast zijn er bij de teler zwavelverdampers ingezet ter bestrijding van schimmel. Tijdens gebruik kan zwaveldamp geurhinder en irritatie veroorzaken, maar inmiddels is het gebruik gestaakt. Langetermijneffecten worden daarom niet verwacht.

GGD beperkt in mogelijkheden tot onderzoek

De GGD verricht geen eigen onderzoek naar de gezondheidsimpact van geurhinder uit de kas, maar blijft in samenwerking met de DCMR betrokken bij het beoordelen van meldingen en adviseren over mogelijke verbetermaatregelen. Omdat geurhinder sterk persoonsafhankelijk is en vaak moeilijk objectief meetbaar, benadrukt de GGD het belang van preventie en het beperken van hinder waar mogelijk.

De GGD concludeert in de brief:

  • Terpenen zijn de stoffen die het meest vrijkomen bij een cannabiskwekerij. Deze zijn al snel ruikbaar bij lage hoeveelheden.
  • Er worden geen gezondheidseffecten verwacht ten gevolge van het inademen van terpenen, anders dan de effecten die horen bij geurhinder.
  • De GGD kan geen risicoberekening maken. De risico-inschatting van de GGD is dat er geurhinder aanwezig is en dat dit tot meer gezondheidseffecten kan leiden.

Al met al dus een positieve ontwikkeling van wat wij als industrie al wisten: alleen van de geur worden mensen en dieren niet ziek. En al helemaal niet high.

We hebben CanAdelaar per mail gevraagd of ze op de brief wilden reageren, maar dat hebben ze tot op heden niet gedaan.

- Advertenties -