back to top
Advertentie
sirius
sirius
sirius
sirius
Home Afrika Hooggerechtshof Kenia wijst cannabis legalisatie verzoek door Rastafari’s af

Hooggerechtshof Kenia wijst cannabis legalisatie verzoek door Rastafari’s af

Het Hooggerechtshof van Kenia verwerpt een verzoek om cannabis vrij te geven voor religieus gebruik, maar erkent wel de noodzaak van een breder maatschappelijk debat.

Kenia
- Advertenties - Verbond voor Opheffing van het Cannabisverbod

Een verzoek tot de legalisatie van cannabis in Kenia voor religieuze doeleinden is door het Hooggerechtshof van Kenia (High Court of Kenya) afgewezen schrijft de BBC. De Rastafari Society of Kenya voerde aan dat het rookverbod op cannabis hun grondwettelijke recht op vrijheid van religie schond. Rechter Bahati Mwamuye oordeelde dat de gemeenschap niet had aangetoond dat de drugswetgeving die rechten schendt. Wel benoemde hij expliciet de noodzaak van een nationaal debat over cannabisbeleid.

De organisatie voerde zes jaar lang een juridische strijd om erkenning van cannabis als religieus sacrament. Ze vroegen geen algehele legalisering, maar een beperkte uitzondering voor privégebruik tijdens religieuze bijeenkomsten. Volgens de petitie was het roken van cannabis onderdeel van hun religieuze doctrine, die gerespecteerd moet worden. De Keniaanse staat verzette zich tegen het verzoek.

Argumenten van de Rastafari gemeenschap en de staat

De Rastafari Society of Kenya stelde dat een religieuze uitzondering beperkt zou blijven tot privéwoningen en aangewezen gebedsplaatsen. De staat wierp tegen dat een dergelijke uitzondering de handhaving van Kenia’s drugswetten zou ondermijnen. Volgens de overheid zou dit bovendien juridische mazen creëren voor illegale cannabishandel.

Rechter Mwamuye oordeelde dat het bewijs over de centrale rol van cannabis binnen het Rastafari geloof tegenstrijdig en onvoldoende was. Daarmee kon niet worden vastgesteld dat cannabisgebruik een essentieel onderdeel van de religie vormt. Hij bevestigde de grondwettigheid van de wetten die teelt, bezit en gebruik van cannabis verbieden.

Wettelijk kader en strafmaat in Kenia

Onder de Wet op verdovende middelen en psychotrope stoffen (Narcotic Drugs and Psychotropic Substances Control Act, NDPS Act) blijft bezit van cannabis een strafbaar feit. Bezit voor persoonlijk gebruik kan bestraft worden met maximaal vijf jaar celstraf of een boete tot 800 dollar (circa 600 pond). Teelt van cannabis kent een boete van 1.900 dollar of drie keer de marktwaarde van de planten, wat hoger is, en of maximaal twintig jaar gevangenisstraf. Voor drugshandel en aanverwante delicten gelden nog zwaardere straffen.

De rechter benadrukte dat een eventuele religieuze uitzondering een solide grondwettelijke en juridische onderbouwing zou vereisen. Hij riep op tot een open gesprek over de te volgen richting op cannabisgebied. Volgens hem is dit geen vraagstuk dat alleen de Rastafari gemeenschap aangaat, maar een nationale kwestie die de hele samenleving raakt.

Reacties en vervolg van de zaak

Advocaat Danstan Omari, die de Rastafari gemeenschap vertegenwoordigt, kondigde aan in beroep te gaan tegen de uitspraak. Hij stelde dat Kenia niet het enige land moet zijn dat de Rastafari gemeenschap tegenwerkt en dat de groep vastberaden blijft om erkenning af te dwingen.

De uitspraak volgt zeven jaar na een eerdere rechterlijke beslissing die Rastafarianisme erkende als beschermde religie in Kenia. Die zaak ging over een school die een leerlinge had geschorst vanwege haar dreadlocks, wat volgens de rechter destijds een grondwettelijke schending vormde. Het exacte aantal Rastafari’s in Kenia is onbekend, al wordt aangenomen dat de beweging groeit, vooral onder jongeren.

Wat zegt de industrie?

Reageren op dit artikel is niet meer mogelijk (reageren kan tot 7 dagen na publicatie).

- Advertenties - Cannabis Industrie Awards stemmen PCN Cannabis Congres